Zamek w Janowcu nad Wisłą

Zamek jest malowniczo położony na skarpie nad Wisłą, ogromne ruiny górują nad miasteczkiem. Otoczony jest naturalnym wąwozem i stromymi zboczami, dostęp do niego jest możliwy tylko przez bramę zlokalizowaną we wschodniej części.

Krótka historia zamku

Zamek został wybudowany w XVI wieku przez Mikołaja Firleja i miał stanowić fortyfikację obronną. W późniejszym czasie stracił charakter obronny i stał się bardziej rezydencją. Na przestrzeni lat zamek zmieniał właścicieli, był związany z rodami Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Wojny przetaczające się przez Polskę przyczyniły się do jego zniszczenia. Od 1931 roku właścicielem i opiekunem zamku był Leon Kozłowski, który dbał o to, by zamek nie popadał w większą degradację. W 1975 zamek został wykupiony przez Skarb Państwa w celu utworzenia muzeum. Obecnie część wnętrz jest odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym.

Co można zwiedzać na zamku?

Turyści mogą zwiedzać same ruiny zamku. Warto wejść na wyższe piętra, skąd rozpościera się piękna panorama na okolicę, m.in. na Wisłę. W ramach muzeum prezentowana jest w Domu Północnym ekspozycja dotycząca historii zamku. Zwiedzać można także Dwór z Moniak z ekspozycją prezentującą wnętrze domu ziemiańskiego. Na terenie zamku można także podziwiać budynki z XIX wieku, tj. Stodołę z Wyłągów i Spichlerz z Podołowa oraz Lamus z przełomu XIX i XX wieku. Tylko Dom Północny stanowił element zamku, pozostałe budynki zostały tu przeniesione z innych miejscowości.

Zamek to także miejsce ciekawych cyklicznych imprez, takich, jak święto wina, noc muzeów, koncerty i rekonstrukcje walk rycerskich.

Ciekawostki

Z zamkiem związana jest legenda, że podczas pełni księżyca po dawnych komnatach przechadza się Czarna Dama, czyli duch Heleny Lubomirskiej. Rodzice za karę, że nie chciała wyrzec się miłości do służącego, uwięzili ją W jednej z wież zamkowych. Z rozpaczy Helena popełniła samobójstwo, skacząc z wieży.

Przydatne informacje

Podróżujący samochodem mogą dojechać pod sam zamek i zaparkować na płatnym parkingu. Do zamku można dostać się także promem z Kazimierza Dolnego (tylko w sezonie letnim).

Wstęp jest płatny. Zamek jest dostępny dla zwiedzających codziennie (z wyjątkiem kilku dni w roku). Przed wycieczką warto sprawdzić na stronie Muzeum Nadwiślańskiego godziny otwarcia obowiązujące w danym czasie.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2