Puławy

Położone nad Wisłą Puławy to nowoczesne miasto, pełne nowatorskich placówek naukowo-badawczych oraz przemysłowych zakładów, z których najbardziej znanym są Zakłady Azotowe. Wszechobecna zieleń, sprawia, że mieszkańcy i goście czują się tu naprawdę komfortowo. Miasto stanowi także ważny ośrodek kulturalny, pełen historycznych zabytków.

Pałac książąt Czartoryskich

Początki budowy zespołu pałacowo-parkowego w Puławach sięgają drugiej połowy XVII wieku. Budowle wielokrotnie rozbudowywano, a swój ostateczny kształt zyskały na przełomie wieków XVIII i XIX. Szczyt rozwoju i sławy pałac zawdzięcza Izabeli i Adamowi Kazimierzowi Czartoryskim – dzięki nim Puławy zaczęto nawet określać mianem „Polskich Aten”. W posiadłości gościło wówczas wielu najznamienitszych muzyków, malarzy i pisarzy tego okresu. Główny budynek został przebudowany w stylu klasycystycznym. W podobnym nurcie utrzymano wystrój wnętrz, z nielicznymi wyjątkami jak np. sala gotycka, z przepięknym, strzelistym sklepieniem. Dziś zwiedzający mają okazję podziwiać większość bogatych wnętrz pałacu, wraz z pamiątkami po jego słynnych gospodarzach.

Ogromnym walorem kompleksu, jest jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Do dziś można w nim podziwiać dęby i lipy pamiętające czasy Izabeli i Adama, a także wiele egzotycznych okazów drzew m.in. kasztanowca jadalnego, katalpę i tulipanowca. Zarówno utrzymany w romantycznym, angielskim stylu park, jak i okazała budynek pałacowy przyczyniły się do wpisania posiadłości na listę rejestru światowych zabytków.

Świątynia Sybilli

Będącą najbardziej wartościowym obiektem historycznym w Puławach Świątynię Sybilli wzniesiono w latach 1798-1801. Inspiracją dla jej projektu architektonicznego była Świątynia Westy z Tivoli pod Rzymem. Księżna Izabela podjęła decyzję o przeznaczeniu budynku na muzeum (pierwsze w Polsce), gromadząc tam pamiątki rodzin Sieniawskich, Lubomirskich i Czartoryskich, a także inne cenne przedmioty związane z historią naszego kraju. Choć część zbiorów została wywieziona jeszcze przed powstaniem listopadowym, w roku 1938 muzeum reaktywowano i jest dostępne dla zwiedzających po dziś dzień. Budowla była inspiracją dla poematu Jana Pawła Woronicza pt. „Świątynia Sybilli”, stanowi także element herbu miasta.

Dom Gotycki

Ten niewielki budynek, wchodzący w skład kompleksu pałacowo-parkowego, nazywany jest zwyczajowo Domkiem Gotyckim. Powstał on na miejscu barokowego pawilonu, zniszczonego w 1794 roku przez wojsko rosyjskie. Do jego budowy wykorzystano fragmenty zabytkowych budynków przywiezionych m.in. z Włoch i Hiszpanii. Jego pierwotna funkcja związana była z przechowywaniem rozwijającej się kolekcji sztuki i innych wartościowych zabytków, uzupełniających kolekcję ze Świątyni Sybilli. Współcześnie eksponaty zgromadzone w Domku Gotyckim, wchodzą w skład Muzeum Regionalnego w Puławach. Tuż obok budowli znajduje się kamienne źródło, oraz wierna kopia rzeźby Tankreda i Kloryndy, której oryginał znajduje się w pałacowej Altanie Chińskiej.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2