Pomniki przyrody

Warto wiedzieć, że wokół Dworu Osmolice znajduje się wiele pomników przyrody. W całym Powiecie Ryckim jest ich aż 64. Najwięcej z nich, bo aż 23 znajduje się na terenie naszej Gminy Ułęż.

Wędrówkę dobrze rozpocząć w zespole parkowym w miejscowości Sobieszyn Brzozowa. Dech zapierają tutaj okazałe drzewa – głównie dęby, których średnica waha się od 250 do 450 cm. Na ich tle wyraźnie góruje Dąb Sobieskiego o obwodzie pnia wynoszącym 620 cm. Według legend dąb miała zasadzić pod koniec XVII wieku siostra Jana Sobieskiego, Katarzyna Radziwiłł. Dodatkowym powodem do jego odwiedzenia jest fakt, że obecnie trwa batalia o jego uratowanie przed wycięciem, może to więc być jedyna okazja.

Niewiele mniejszy jest znajdujący się w Dęblinie dąb szypułkowy Grot, którego obwód pnia wynosi 594 cm a wysokość przekracza 28 metrów. Drzewo to w 2011 roku otrzymało tytuł Drzewa Roku przyznawany w ogólnopolskim plebiscycie Klubu Gaja. Ten 350-letni pomnik przyrody można podziwiać przy ulicy Podchorążych. Zwiedzając Dęblin warto odwiedzić park zaprojektowany i założony w 1779 roku przez Jana Chrystiana Schucha.

Nie mniej atrakcji napotkamy w Starym Zadybiu – gmina Kłoczew. Znajdziemy tu park dworski założony w połowie XIX wieku. Obecny budynek szkoły jest przebudowanym pałacem dworskim z tego okresu, otoczony wspaniałymi wiązami, jesionami i klonami.

Jeden z pomników przyrody – dąb szypułkowy – znajduje się w Rzyczynie.

Przemieszczając się z Dęblina do Stężycy nie można ominąć przepięknej, pachnącej latem alei lipowej liczącej około 130 lat. Wzdłuż drogi znajdują się 123 lipy drobnolistne.

Odwiedzając nasze tereny w poszukiwaniu skarbów przyrody, nie można ominąć zespołu dworsko-parkowego w Zalesiu. Piękne modrzewie europejskie porastające park otrzymały jako pomniki przyrody męskie imiona.

W samych Rykach znajdziemy z kolei wiele pomnikowych dębów szypułkowych. Można je podziwiać m.in. przy ulicy Wspólnej i Żytniej oraz w okolicach kościoła i plebanii.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2