Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu

Goszcząc w Dworze Osmolice, warto wybrać się do Muzeum Nietypowych Rowerów – to około 30 minut jazdy samochodem z Białek Dolnych. Jest to obowiązkowa pozycja dla miłośników jednośladów, ale też poszukiwaczy osobliwości.

Muzeum powstało w 1987 r. i jest prywatnym ośrodkiem stale prowadzonym przez kustosza oraz przewodnika – Józefa Konstantyna Majewskiego. Senior założył muzeum z pasji oraz chęci promocji swojego miasteczka.

W muzeum można zobaczyć, wyprowadzić oraz wypróbować rowery, jakich jeszcze nie widziałeś! W zbiorach znajdują się rowery poziome, na których rowerzysta przyjmuje pozycję leżącą lub półleżącą, rowery cyrkowe posiadające tylko jedno koło, rowery fitness, a nawet takie bez ramy! Pan Majewski prezentuje około 45 rowerów, z których niegdyś sam z powodzeniem korzystał, a teraz umożliwia podziwianie i próbowanie jazdy na nich przez innych. Rodzice mogą bawić się ze swoimi dziećmi przewożąc je rikszą. Niektóre z rowerów mają po kilkadziesiąt lat, ale dzięki właścicielowi są nadal sprawne i gotowe do użytku.

Właściciel oferuje także dla zmęczonych rowerowymi przejażdżkami zorganizowanie ogniska, obejrzenie pokazu pracy w kuźni a nawet naukę kowalstwa w weekendy. Pan Majewski jest otwarty na szkolne wycieczki, klasy, nauczycieli, ale także rodziny. Oferuje fachowe, trwające 30 minut lekcje muzealne o tematyce „Naprawa i konserwacja roweru”, „Historia roweru”, „Rower ekologiczny – Pojazd przyszłości” oraz „Czy Światu zabraknie energii?”.

Muzeum otwarte jest od początku kwietnia do końca października, w każdym dniu tygodnia od godziny 10:00 do 18:00. Czas zwiedzania to około 1h, za którą w zależności od liczebności grupy trzeba będzie zapłacić od 10 do 30zł od osoby. Pokaz w kuźni, również uzależniony od liczby chętnych, kosztuje od 5 do 20zł za osobę.

Muzeum umiejscowione jest przy trasie nr 801, a dokładnie przy ul. Puławskiej 1.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2