Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, będące oddziałem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, mieści się w uroczym dworze Jabłonowskich, który jest XIX-wieczną budowlą utrzymaną w stylu klasycystycznym. Obiekt został po raz pierwszy otwarty w 1961 roku. Wnętrza dworu zaaranżowano w stylu renesansowym tak, aby jak najlepiej odzwierciedlały epokę, w której żył i tworzył poeta.

Ekspozycję muzeum poświęcono pamiątkom z życia Jana Kochanowskiego. Wśród eksponatów znajdziemy m.in.: żelazne drzwi z widniejącym na nich herbem Korwin (polskim herbem szlacheckim) oraz inicjałami czy obity skórą dębowy fotel z herbem. Dla odwiedzających udostępniono również wystawę, na której zaprezentowane są wybrane dzieła poety, a także różne opracowania naukowe dotyczące jego twórczości artystycznej. Wszystkie ekspozycje zostały pogrupowane zgodnie z okresami życia poety (edukacja, dworskie lata, okres spędzony w Czarnolesie).

W miejscu tym odwiedzający mogą także zobaczyć sceny z XIX wieku, np. scenę ze spotkania Rzeczpospolitej Babińskiej – klubu towarzyskiego, do którego należała szlachta.

Dodatkowy atut Muzeum Jana Kochanowskiego stanowi utrzymany w stylu angielskim park krajobrazowy otaczający dwór. Ogród ów został zaprojektowany w pierwszej połowie XIX wieku przez nadogrodnika Józefa Stichego. W parku odwiedzający będą mogli również podziwiać symboliczny sarkofag córeczki poety, Urszulki, której to wieszcz poświęcił słynny cykl „Trenów”.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli. W soboty z kolei, odwiedzający bezpłatnie będą mieli możliwość poznać życie Jana Kochanowskiego, ze względu na darmowe wejście. Godziny otwarcia obiektu są inne w miesiącach od maja do sierpnia – wtedy muzeum jest dłużej otwarte w soboty i niedziele.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2