Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Otwarte w 1966 roku Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej położone jest w malowniczym XIX-wiecznym dworku, w którym na świat przyszedł polski noblista. Tam też spędził pierwsze lata swojego dzieciństwa. Wyremontowany w latach 70. budynek położony jest w niewielkim kompleksie parkowym.

Wśród zbiorów prezentowanych w muzeum znajdują się pamiątki związane z pisarzem, portrety z wizerunkami Sienkiewicza, a także rzeźby. Ekspozycja podkreśla związki pisarza z regionem, jakim jest Podlasie. Znajdziemy tam również niezwykle bogaty księgozbiór, a w nim pierwsze wydania powieści oraz tłumaczenia tekstów autora ,,Trylogii” na różne języki.

Ciekawostką dla zwiedzających może być również urządzony w XIX-wiecznym stylu salonik, odzwierciedlający styl mieszkalny z czasów dzieciństwa pisarza. Najciekawszym eksponatem są jednak zbiory związane ze światem przedstawionym w sienkiewiczowskich powieściach, wśród których znajdują się prace plastyczne ilustrujące epizody z wybranych książek lub przedstawiające znanych z lektur bohaterów. Miłośnicy adaptacji filmowych prozy Sienkiewicza rozpoznają pewnie zebrane w muzeum kostiumy oraz elementy scenografii.

Będąc w Woli Okrzejskiej, warto również udać się na spacer po otaczającym budynek muzeum kompleksie parkowym i odpocząć w cieniu drzew na jednej z licznych ławeczek. W parku znajdują się również drewniane rzeźby przedstawiające znane z twórczości Sienkiewicza postaci, takie, jak Janko Muzykant czy Staś i Nel. Jest to miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik prozy tego wielkiego pisarza.

Muzeum biograficzne Henryka Sienkiewicza jest organizatorem licznych imprez kulturalnych związanych z twórczością pisarza, a także współorganizuje zlot szkół, które noszą jego imię.

Muzeum jest otwarte przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00. Wstęp do obiektu jest płatny. W pobliżu muzeum znajduje się parking.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2