Kozłówka

Kozłówka to niewielka, malowniczo położona wieś w północnej części województwa lubelskiego, należąca do powiatu lubartowskiego. Pośród lasów Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego znajdziemy Pałac Zamoyskich otoczony pięknym parkiem, po którym warto się przespacerować o każdej porze roku.

Pałac Zamoyskich w Kozłówce

Zespół pałacowo-parkowy należał niegdyś do rodziny Zamoyskich. Ta późnobarokowa rezydencja magnacka jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów pałacowych w Europie, a w roku 2007 została wpisana na listę Pomników Historii. We wnętrzach muzeum, które aktualnie mieści się w pałacu, można podziwiać autentyczny wystrój pochodzący z przełomu wieków XIX i XX. Unikalna aranżacja pałacowych salonów łączy w sobie ówczesne trendy światowej mody z polską tradycją, a rodowe pamiątki przypominają o tle historycznym i dziejach rodziny gospodarzy. Każde z pomieszczeń, ukazuje oryginalne dekoracje, meble, przedmioty użytku codziennego oraz zjawiskową kolekcję dzieł sztuki pełną portretów rodzinnych ii wybitnych reprodukcji malarstwa europejskiego. Pałac posiada też swoje tajemnice i legendy. Jedną z nich jest opowieść o duchu czarnej damy, ukazującym się w komnatach.

Galeria Sztuki Socrealizmu

Do kompleksu pałacowego przynależy również budynek starej powozowni, w którym od roku 1994 znajduje się Galeria Sztuki Socrealizmu. Zaaranżowane odpowiednio wnętrza prezentują prace największych grafików, malarzy i rzeźbiarzy związanych z doktryną socjalistyczną pochodzących z ZSRR i Polski. Wśród eksponatów znalazły się zarówno plakaty propagandowe poświęcone kwestiom związanym z etosem pracy czy stosunkami polsko-radzieckimi, jak i portrety komunistycznych wodzów i funkcjonariuszy partyjnych. Podczas zwiedzania możemy posłuchać utworów muzycznych i przemówień pochodzących z lat 40-stych i 50-tych XX wieku, a także zapoznać się z wybranymi materiałami udostępnionymi przez Filmotekę Narodową. Najważniejszym celem ekspozycji jest jej rola edukacyjna i ostrzeżenie przed zagrożeniami związanym z ustrojem totalitarnym.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy

W południowej części Kozłówki i na tzw. Wysoczyźnie Lubartowskiej mieści się utworzony w 1990 roku Kozłowiecki Park Narodowy. Ten obszar chroniony stanowi największy kompleks leśny w pobliżu Lublina. Obejmuje on zarówno tereny Lasów Kozłowieckich jak i przyległe do nich stawy (min. zamieszkały przez łabędzią rodzinę staw Stróżek), bagna i śródleśne łąki. Dobrze oznaczone trasy turystyczne oraz bogactwo tutejszego ekosystemu stanowią nie lada atrakcję dla piechurów, rowerzystów i fotografów przyrody. Jednym z najciekawszych miejsc w parku jest malowniczo położony Stary Tartak, otoczony gęstym lasem i stawami rybnymi. Opracowując swój szlak warto też wziąć pod uwagę rezerwat Kozie Góry z pięknym, naturalnym lasem dębowym.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2