Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny jest jednym z miejsc, które powinno się w życiu odwiedzić przynajmniej raz, zwłaszcza będąc w okolicy. Jest to miasto oddychające historią, przepełnione zabytkami oraz swoistym pięknem. Co można tam zobaczyć?

● Rynek – tętni ciągłym życiem. Jest prawdziwym symbolem Kazimierza Dolnego, zachwycającym setki turystów każdego dnia. Piękne kamienice skutecznie przykuwają wzrok każdego odwiedzającego. To tutaj znajdują się jedyne w swoim rodzaju kamienice Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów z 1615 roku oraz zabytkowa studnia z XIX w. Na rynku można spotkać wielu artystów ulicznych, przelewających klimat tego miejsca na płótno. Tu zjecie pyszny obiad w jednej z restauracji serwujących potrawy kuchni lokalnej i pyszne lody lub gofry w ,,Ambrozji”.

● Góra Trzech Krzyży – naturalne wzniesienie, na którym zostały upamiętnione ofiary epidemii cholery z XVII w. I choć aktualnie znajdujące się tam krzyże pochodzą z końca XIX w., sprawiają niesamowite wrażenie, górując nad miastem. Wzgórze jest kolejnym symbolem Kazimierza. Warto się na nie wybrać – droga na szczyt nie jest długa, a malowniczy widok ze szczytu trzeba zobaczyć – rozciąga się na miasteczko, Zamek, Wisłę i okoliczne pagórki.

● Zespół Zamkowy z Basztą – górujący nad miastem, jest jego swoistym symbolem. Zamek i Baszta znajdują się po drodze z Rynku na Górę Trzech Krzyży. Zamek został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV w. Ze względu na swoje położenie, był obiektem strategicznym całej okolicy. Choć nadszarpnięty zębem czasu, został odnowiony i przystosowany do zwiedzania. Jak mało co, potrafi oddać klimat średniowiecznej Polski.

● Cmentarz żydowski i Ściana Płaczu – cmentarz powstał pod koniec XIX w. Zdewastowany podczas drugiej wojny światowej, został odnowiony w latach 80. ubiegłego wieku. Ze zniszczonych nagrobków, z których wykonano bruk wokół więzienia Gestapo znajdującego się w Klasztorze OO. Reformatorów, utworzono Ścianę Płaczu. Miejsce smutne, refleksyjne, jednak równie ważne do odwiedzenia w Kazimierzu.

Cały Kazimierz Dolny uznawany jest za jeden wielki zabytek i atrakcję. To urokliwe, pełne brukowanych uliczek i klimatycznych zakątków miasteczko. Warto nie tylko wybrać się na spacer po jego niewielkim centrum, ale też przejść się Bulwarami Wiślanymi i pobliskimi wąwozami lessowymi.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2