Jezioro Firlej

Jezioro Firlej to jedna z największych wakacyjnych atrakcji województwa Lubelskiego. W każdy letni, słoneczny weekend przyjeżdżają tu prawdziwe tłumy amatorów kąpieli słonecznych i wodnych szaleństw. Ten położony 12 km na północny zachód od Lubartowa zbiornik wodny przyciąga swoją piaszczystą plażą, czystą wodą i bogatą infrastrukturą turystyczną. Dogodne położenie przy drodze krajowej nr 19, na trasie Lublin – Białystok jest dodatkowym atutem tego miejsca.

Atrakcje turystyczne

Wokół jeziora znajduje się kilkanaście ośrodków wypoczynkowych, czynne w sezonie wiosenno-letnim punkty gastronomiczne, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego, m.in. kajaków i rowerów wodnych. W 2012 roku do użytku turystów oddano 2 pomosty rekreacyjne o długości ponad 100 metrów. Do naszej dyspozycji pozostaje też okalająca jezioro, oświetlona 170 lampami promenada. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia gokartów oraz klasycznych rowerów. W pobliżu Firleja znajdują się doskonale opracowane szlaki turystyczne, pełne historycznych miejsc i zabytków kultury, m.in. lubartowski pałac Sanguszków i Kościół św. Anny, oraz kompleks pałacowo-parkowy i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Bogactwo fauny i flory

Cicha okolica i niesamowita przyroda firlejowskich lasów zachwycą miłośników wycieczek pieszych. W miejscach nieco oddalonych od gwarnych plaż, możemy odpocząć od miejskiego zgiełku i skosztować prawdziwego relaksu na łonie natury. Płynące w pobliżu rzeki Tyśmienica i Wieprz, otoczone są lasami pełnymi grzybów i jagód. Większość gminy, wraz z jeziorami Firlej i Kunów, znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”. W jego granicach mieści się specjalna strefa ochrony Natura 2000 „Dolny Wieprz”. Pasjonaci fotografii będą pozytywnie zaskoczeni bogactwem tutejszej fauny. Do najcenniejszych gatunków regionu zaliczyć można zimorodka, srokosza, przepiórkę, rybitwę czarną, derkacza i remiza. Nie zabraknie również atrakcji dla wędkarzy. W obydwu jeziorach panuje prawdziwe bogactwo ryb, w tym węgorzy, szczupaków, sandaczy i leszczów.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2