Atrakcje turystyczne w Lublinie

Lublin to największe miasto po wschodniej stronie Wisły. To też jedno z najstarszych miast w Polsce, które posiada niesamowitą historię i klimat, dlatego z roku na rok jest coraz chętniej odwiedzane przez liczne grono turystów. Co warto zobaczyć będąc w stolicy Lubelszczyzny?

Zamek Lubelski

Jego początki sięgają średniowiecza, jednak na przestrzeni wieków był wielokrotnie przebudowywany i remontowany. Najstarsze zachowane do dzisiaj budowle, to: wieża zamkowa zwana Donżonem oraz Kaplica Trójcy Świętej. Przez setki lat zamek był siedzibą lokalnych władz, kwaterą króla, a nawet więzieniem. Obecnie mieści się tutajMuzeum Lubelskie ze zbiorami historycznymi: dotyczącymi Lubelszczyzny, numizmatycznymi, etnograficznymi, kolekcją uzbrojenia i sztuki zdobniczej oraz galerią malarstwa.

Starówka

NaStare Miasto można dostać się jedną z dwóch bram:Bramą Krakowską lubBramą Grodzką. Obie wchodzą w skład dawnego muru obronnego miasta. LubelskiRynek pełen jest niesamowitych, kolorowych kamienic o bogatej historii. W jednej z nich najprawdopodobniej zmarł Jan Kochanowski, na innej znajdziemy grafiki kotów, ponieważ tuż obok niej mieszkał słynny Andrzej Kot, jeszcze inna była domem rodzinnym trzech wielkich Polaków: Ignacego Baranowskiego oraz Henryka i Józefa Wieniawskich. Na samym środku Rynku znajduje sięStary Ratusz, zwany równieżTrybunałem. W jego podziemiach znajduje się wejście do kilkusetmetrowejTurystycznej Trasy Podziemnej, która biegnie pod Starym Miastem. Będąc na Starówce warto również odwiedzićArchikatedrę, a tuż obok niej – neogotyckąWieżę Trynitarską – ze zlokalizowanego na niej górnego tarasu roztacza się wspaniały widok na Stare Miasto i inne dzielnice Lublina. Zajrzyjcie też naPlac po Farze i doPiwnicy pod Fortuną. Stare Miasto i deptak to miejsca, w których znajdziecie wiele dobrych restauracji i kawiarenek.

Skansen

Skansen, czyliMuzeum Wsi Lubelskiej, to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce. Ekspozycja Muzeum została podzielona na 7 obszarów odzwierciedlających zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny. Niewątpliwą atrakcją tego miejsca, zwłaszcza dla dzieci, jest możliwość obserwacji żywych zwierząt: koni, kóz, gęsi i kaczek. Dodatkowo na terenie Skansenu znajdują się budowle drewniane i murowane, a także zbiory etnograficzne, przeniesione do skansenu z różnych części Lubelszczyzny. Muzeum Wsi Lubelskiej czynne jest przez cały rok.

Lublin to ciekawe miasto. Warto poznać jego historię i legendy z nim związane, ale też odwiedzić modne restauracje i kawiarnie oraz zrobić sobie zdjęcie na dachu budynku CSK.

Zaplanuj pobyt w naszym pięknym dworze

Jeżeli masz pytania odnośnie naszej bogatej oferty zadzowń do nas

Scroll to Top
bookm2